10. Beşdən çox uşağı olan qadınlara aylıq sosial müavinət
11. Övladlığa götürülən uşağa, o cümlədən 18 yaşınadək əlilliyi müəyyən edilmiş uşağa görə aylıq sosial müavinət
12. Himayədar ailəyə verilmiş uşağın, o cümlədən 18 yaşınadək əlilliyi müəyyən edilmiş uşağın tərbiyə edilməsinə görə aylıq sosial müavinət...
Qeyd etdik ki, dünyanın bütün dövlətləri sosial siyasətin prioritet olduğunu konstitusiyalarına təsbit edir, insan faktoruna böyük önəm verdiklərini bəyan edir. Uğurlu sosial siyasətdən adambaşına düşən ÜDM-i (Ümumdaxili məhsul) 50 min ABŞ dollarından artıq olan dövlətlər də, vətəndaşları gündəlik 1 ABŞ dollarına çalışan dövlətlər də danışır. Yəni, heç bir dövlət sosial siyasətdən “üz döndərmədiyini” vurğulamaqla humanist dəyərlərə sadiq qaldığını ortaya qoyur. İş orasındadır ki, dünyanın heç bir ölkəsində vətəndaşı dövlətin sosial siyasətindən tam olaraq məmnun deyil. Bu bir təbii prosesdir. İnsanlar daha çox müavinət əldə etməklə yaxşı yaşamaq istəyir.
Azərbaycan müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra əhalinin sosial rifahının yaxşılaşdırılması istiqamətində ardıcıl addımlar atır. Müxtəlif dövlət proqramları qəbul edilib və hədəflər müəyyən olunub. Ölkə üzrə kasıblıq həddinin son 20 il ərzində 41 faizdən 5 faizə düşməsi dövlətin sosial siyasətinin uğuru sayıla bilər.
Azərbaycan Respublikasının əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazir 2023-cü ilin oktyabr ayında mətbuatda bir məqalə ilə çıxış etdi. Məqqalənin adı belə idi: Qalib dövlət, güclü sosial siyasət! O məqalədən bəzi hissələrlə tanış olun:
...Ötən 20 ildə dövlət büdcəsinin illik sosial müdafiə və sosial təminat xərclərində 20 dəfədən çox artım baş verib. Minimum əməkhaqqı 38 dəfə artırılaraq 345 manata, orta aylıq əməkhaqqı 12 dəfə artaraq 925,3 manata çatıb. Sosial müdafiə sisteminin mühüm komponenti olan pensiya təminatı yoxsulluğun azaldılmasında əhəmiyyətli rola malikdir. 2006-cı ilin əvvəlindən Azərbaycanda qabaqcıl dünya təcrübəsinə uyğun müasir sığorta-pensiya modelinə keçidin təmin edilməsi pensiya təminatında müsbət trendləri şərtləndirib. Dövlət başçısının 2014-cü il 4 noyabr tarixli sərəncamı ilə təsdiq edilmiş "2014-2020-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında pensiya təminatı sisteminin islahatı Konsepsiyası"na uyğun olaraq həmin sistemin yeni çağırışlara uyğun təkmilləşdirilməsi, layiqli pensiya təminatı sisteminin qurulması istiqamətində mühüm addımlar atılıb. Bununla yanaşı, dövlət başçısı tərəfindən hər il müvafiq sərəncamlar imzalanmaqla minimum pensiyaların mütəmadi artırılması, hər ilin əvvəlində pensiyaların və fərdi hesablardakı pensiya kapitallarının indeksləşdirilərək artırılması təmin olunub. Ümumilikdə , orta aylıq pensiya 18 dəfə artaraq 435 manata, yaşa görə orta aylıq pensiya 19 dəfə artaraq 466 manata, əlilliyə görə orta aylıq pensiya 14 dəfə artaraq 366 manata, ailə başçısını itirməyə görə orta aylıq pensiya isə 19 dəfə artaraq 408 manata çatıb. Pensiya üzrə ödənilən illik vəsaitlərin məbləği isə 30 dəfədən çox artaraq 5 mlrd. 907 mln. manata çatıb. Təkcə son bir ildə pensiyalar üzrə ödənişlərə ayrılan illik vəsaitdə 1 mlrd. manata yaxın, son beş ildə isə 2,4 mlrd. manat (70 faiz) artım olub. Digər tərəfdən, 2003-cü ildə orta aylıq pensiya məbləği pensiyaçılar üçün yaşayış minimumundan 2 dəfə aşağı olduğu halda, hazırda bu məbləğ (435 manat) olmaqla pensiyaçılar üçün yaşayış minimumunu (199 manat) 2,2 dəfə üstələyir.
Minimum və orta aylıq pensiya məbləğlərinin Alıcılıq Qabiliyyəti Pariteti (AQP) əsasında hesablanmış AQP dolları ilə ifadəsində MDB ölkələri, Gürcüstan və Ukrayna üzrə müqayisə sıralamasında Azərbaycan müvafiq olaraq birinci və ikinci yeri tutub.
Minimum aylıq əməkhaqqının həm ABŞ dolları, həm də AQP dolları ilə ifadəsində MDB ölkələri, Gürcüstan və Ukrayna üzrə müqayisə sıralamasında Azərbaycan ikinci yeri tutub... Nazir çıxışında statistik rəqəmlərə isnad edib və gerçəkdən də o rəqəmlərə diqqət edəndə Dövlətin vətəndaşların sosial rifahı üçün önəmli addımlar atdığı görünür. Sırf iqtidarın təbliğinə yönəlmiş bu çıxışda nazir bəzi nüanslara da açıqlama gətirsəydi, obyektiv mənzərə ortaya çıxardı. Bir misalla buna aydınlıq gətirək. Nazir deyir: ... ötən 20 ildə minimum pensiya 14 dəfə artaraq 280 manata çatıb. Yəni 20 il əvvəl pensiya 20 manat olub və bu gün 280 manatdır. Sual olunur, bu günkü pensiya ilə 280 çörək almaq olur, 20 il əvvəlki 20 manat pensiya ilə neçə çörək almaq mümkün idi? 20 çörəkmi?
Nazirin iqtidarın təbliğinə hesablanmış çıxışana baxmayaraq, həqiqət naminə etiraf etmək lazımdır ki, sosial tərəqqi var və Dövlət ilbəil insanların rifahını yaxşılaşdırmaq üçün addımlar atır. Ancaq vətəndaşların böyük bir qismi-təqaüdçülər, aztəminatlı ailələr dövlətdən aldığı təqaüdün, müavinətin miqdarı az olduğu üçün narazılıq etməkdədir. Xüsusilə uşaqlara verilən müavinət əhalinin ciddi narazılığana səbəb olur. Azərbaycanın hökumət yetkililəri illərlə gündəlikdə dayanan bu problemin həllinin gətirdikləri arqumentlərlə mümkün olmadığını vurğulayır. Məsələn, 2021-ci ilin sonunda dönəmin Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi naziri bu məsələ barəsində danışarkən bunları dedi: Hazırda Azərbaycanda 2,7 milyon nəfərdən çox yaşı 18-ə qədər olan uşaq var. Ayda 100 manat uşaq pulu təyinatı aparılması təkliflərini nəzərə alsaq, bu, illik 3,3 milyard manat vəsait edir. Sosial proqramlar adətən 10 illik hazırlandığına görə, bu müddət ərzində uşaq pulu təminatı üçün 30 milyard manatdan çox pul tələb olunur. Ona görə “bu qədər vəsaitin sırf uşaq pulu üçün ödənilməsi məqbul sayılmır...
Buradan hasil olan odur ki, mühüm bir qurumun başında dayanan şəxs dövlətin gələcəyi sayılan uşaqların sosial müdafiəsinin təmin edilməməsinin fəsadlarından xəbərsizdir. Uşaqlara qayğının diqqətdən kənarda qalması adətən uşaq ölümünün səviyyəsinin yüksəlməsi ilə nəticələnir. Uşaq ölümü isə, təkcə Azərbaycanın deyil, dünyanın hər bir dövlətinin SOSİAL BAROMETRİ hesab olunur. Əgər bir ölkədə uşaqlar arasında ölümün səviyyəsi yüksəkdirsə, dövlətin uğurlu sosial siyasətindən danışmaq inandırıcı qəbul edilmir. Sadəcə, uşaq ölümü göstəricilərini analiz etməklə təkcə uşaqlara dövlət qayğısını deyi, o dövlətin iqtisadiyyatının, ekologiyasının durumunu, vətəndaşların səhiyyə də daxil mədəniyyət səviyyəsini, yaşamının keyfiyyət kriteriyalarını müəyyən etmək mümkündür. Məsəslən, mədə-bağırsaq infeksiyalarının xüsusi çəkisi uşaq ölümündə yüksəkdirsə, buradan hasil olan odur ki, o ölkənin iqtisadiyyatında ciddi problemlər mövcuddur, kommunikasiya sistemi yararsızdır, insanların ekoloji və sanitar mədəniyyəti aşağı səviyyədədir. Belə bir durumda olan ölkənin hər hansı naziri dövlətinin sosial siyasətdəki uğurlarından söhbət edirsə, bu, cəmiyyətin düşüncəsinə yönəlik psixoloji manipulyasiyadan başqa bir şey deyil. Uşaqlara dövlət qayğısının səviyyəsi məhz uşaqların ölümünə dair statistik rəqəmlərdə özünü göstərir. Bu statistikalardan ikisi: 1. Bir yaşa qədər körpə ölümü; 2. Beş yaşa qədər uşaq ölümü- istənilən dövlətin sosial siyasətinə tam olaraq ayna tutur.
Körpə ölümü nədir? Körpə ölümü (bəzən uşaq ölümü də deyilir) bir yaşa qədər uşaqlar arasında ölüm nisbəti olmaqla əhalinin ölüm səviyyəsini təşkil edən demoqrafiyanın əsas statistik göstəricilərindən biridir. Körpə ölümü ölkənin, regionun, şəhərin və s. əhalisinin ümumi sağlamlığının və həyat səviyyəsinin mühüm xarakteristikasıdır. Körpə ölümü 20-ci əsrin ortalarından başlayaraq, əhalinin həyat səviyyəsinə görə ölkələrin təsnifatında mühüm amillərdən biri kimi qəbul olunur. Körpə ölümü il ərzində hər 1000 yeni doğulanın neçəsinin 1 yaşa çatmadan ölməsini müəyyən edən göstəricidir. Körpə ölümünün göstəricilərini araşdırmaqla istənilən ölkənin iqtisadi inlişaf səviyyəsini müəyyən etmək olur. Məsələn, Yaponiyada, Sinqapurda, İsveçrədə... hər min yenidoğulmuş uşaqdan üçü-dördü bir yaşına çatmadan dünyasını dəyişir. Əfqanıstanda, Somalidə, Sudanda, Uqandada... isə 150-dən artıq körpə bir yaşına çatmadan ölür. O ölkələrin iqtisadi inkişafının səviyyəsini müqayisə etməyə ehtiyac varmı?
Rəqəmlər hər şeyi deyir. Azərbaycanda rəsmi dövlət statikasına görə 2023-cü ildə körpə ölümü göstəricisi 18.1. Yəni, il ərzində 1000 yenidoğulan körpənin 18-i bir yaşına çatmadan vəfat edir. İlginc olan odur ki, 2021-ci ildə bu göstərici 7.5, 2022-ci ildə isə 7.8 olub. O illərlə müqayisədə 2023-cü ildə körpə ölümünün səviyyəsinin təxminən iki dəfə yarım artması düşündürücüdür. Əgər uşaq ölümün səviyyəsi il ərzində iki dəfə yarım artmışsa, müvafiq dövlət qurumlarınınm başında oturanlar sivil dövlətlərdə istefa edir. Bizdə isə istefa mədəniyyətini beynimiz həzm etmədiyindən bu addımı atan olmur. Olan Dövlətə olur!
HAŞİYƏ- XX əsrin sonu XXI əsrin əvvəllərində səhiyyəyə rəhbərlik edənlər Azərbaycanda körpə ölümünün səviyyəsinin Şərqi Avropa ölkələrindəki körpə ölümü səviyyəsinə uyğunlaşdırmaq üçün gizlin formada statistik saxtakarlığa start vermişdi. Çox bəsit bir metodla Azərbaycanın Səhiyyə nazirliyi körpə ölümünün qarşısını alırdı. Belə ki, 1 yaşına qədər ölən uşaqlara ölüm haqqında şəhadətnamə uşağın yaşı tamam olduqdan sonra valideynlərinə verilirdi. 8 ayında ölən uşaq 1 yaşdan sonra ölümün statistikasına əlavə edilirdi. Nəticədə 1 yaşadək körpə ölümünün səviyyəsi aşağı düşürdü. Xatırlayıram, UNİSEF ekspertlərinin Səhiyyə nazirliyinin saxtakarlığına aşkara çıxarmasını. Saxtakarlıqla 1 yaşadək körpə ölümünün səviyyəsi aşağı düşürdü, ancaq 5 yaşadək uşaq ölümü avtomatik olaraq yüksəlirdi. Uşaqlarda ölüm risqinin 1 yaşadək yüksək olduğunu, 1 yaşdan sonra isə bu risqin kəskin azaldığını dərk etməyən səhiyyə başbilənlərinin dünyanı aldatmaq planları bhiabırçılıqla nəticələndi. Məhz bu saxtakarlıqdan sonra UNİSEF Azərbaycanda uşaq ölümünün gerçək səviyyəsi barədə alternativ statistik göstəricilər əldə etmək üçün yollar aradı...
Uşaqlardan söhbət düşmüşkən, bir məsələyə də diqqətinizi yönəldim. Uşaq əməyinin istismarını nəzərdə tuturam. Azərbaycan BMT-nin “Uşaq Hüquqları haqqında” Konvensiyasına, «Uşaqların yaşaması, müdafiəsi və inkişafının təmin edilməsi haqqında» Ümumdünya Bəyannaməsinə və s. sənədlərə qoşulub. Milli qanunvericilik həmin sənədlərdən irəli gələn mütərəqqi beynəlxalq normalar, həmçinin BƏT-in «İşə qəbul etmək üçün minimum yaş həddi haqqında», «Uşaq əməyinin ən pis formalarının qadağan edilməsinə və onların aradan qaldırılması üçün təcili tədbirlərə dair» Konvensiyaları əsasında təkmilləşdirilib. Əmək Məcəlləsinə əsasən, uşaqların işə qəbul edilməsi üçün minimum yaş həddi 15 yaş müəyyən edilib. Bu yaşa çatmamış uşaqlarla bağlanılan əmək müqaviləsi etibarsız sayılmaqla, belə müqaviləni bağlayan işəgötürən inzibati məsuliyyətə cəlb edilir. 15 yaşdan 18 yaşadək işçilərin əməyindən istifadə ilə bağlı onlar üçün əmək şəraiti, iş və əmək məzuniyyəti vaxtı, müddəti və s. baxımından əlavə təminatlar, güzəştlər müəyyən olunub. Beynəlxalq Əmək Təşkilatı (BƏT) 2002-ci ildən 12 İyun gününü – Ümumdünya Uşaq Əməyinə Qarşı Mübarizə Günü kimi elan edib. Məqsəd uşaq əməyinin istismarı hallarının aradan qaldırılmasına cəmiyyətin diqqətinin artırılması, bu istiqamətdə hökumət və ictimai təşkilatların birgə səylərinin gücləndirilməsidir. Bütün bunlar təqdirəlayiqdir. Həmçinin qanunvericilikdə göstərilir ki, əmək şəraiti ağır, zərərli olan iş yerlərində, habelə yeraltı tunellərdə, şaxtalarda və digər yeraltı işlərdə, əxlaqi kamilliyinə mənfi təsir göstərən gecə klublarında, barlarda, alkoqollu və energetik içkilərin, tütün məmulatlarının, toksik preparatların istehsalı, daşınması, satışı və saxlanılması işlərində, narkotik vasitələrin, psixotrop maddələrin və onların prekursorlarının dövriyyəsi ilə bağlı olan və həyatına, sağlamlığına və ya mənəviyyatına təhlükə törədə bilən digər işlərdə yaşı 18-dən az olan şəxslərin əməyinin tətbiq edilməsi qadağandır. Bunu da təqdir etmək lazımdır.
Bəs uşaqlar nədən işləyirlər? Onları işləməyə vadar edən nədir? Bu gün sayı hesabı bilinməyən avtomobil təmirxanalarında, ticarət və iaşə müəssisələrində, şadlıq evlərində... ailəsinin maddi durumuna rəğmən işləyən minlərlə azyaşlı var. Onlar təhsil almaq, uşaqlığını yaşamaq əvəzinə çalışır. Maddi durumu yaxşı olan hansı ailə öz uşağını məktəbdən ayırıb işləməyə göndərər? Təhsil səviyyəsindən asılı olmayaraq heç bir ata-ana övladının uşaqkən işləməsinə razı olmaz. Maddi durumunun acınacaqlı olmasına şərait yaradan faktor cəmiyyətin və dövlətin ən ciddi problemi sayılan rüşvət və korrupsiyadır. Rüşvət və korrupsiya ən birinci sosial siyasətə zərbə vurur. Davamlı iqtisadi inkişafınına rəğmən Azərbaycanda sosial müdafiəyəyə ehtiyacı olanların sayının çoxluğunun, körpə ölümünün hələ ki, arzu olunan səviyyədə olmamasının, azyaşlı uşaqların məktəbə deyil, işləməyə getməsinin və vətəndaşların ehtiyac üzündən başqa ölkələrə üz tutmasının əsas səbəbi rüşvət və korrupsiyanın “at oynatmasıdır”. Nə qədər ki, rüşvət və korrupsya var, Dövlət sosial siyasətdə önəmli uğur əldə edə bilməz. Nə qədər ki, rüşvət və korrupsia var, Azərbaycanda uşaqpulu əlçatmaz olacaq. Nə qədər ki, rüşvət və korrupsiya var, yüzminlərlə təqaüdçü ayı 300-400 manatla başa vurmaq məcburiyyətində qalacaq. Nə qədər ki, rüşvət və korropsiya var, milyonlarla Azərbaycan insanının aldığı maaş yalnız mədəsinin ehtiyacını ödəmək qüdrətində olacaq.
Rüşvət və korrupsiyanın varlığı Azərbaycan vətəndaşları üçün həyatın keyfiyyət elementləri:
1. Gəlir səviyyəsi və ya adambaşına düşən ÜDM (əsas amil);
2. Ölkənin səhiyyə sistemindən məmnunluq dərəcəsi;
3. Müxtəlif vətəndaş azadlıqlarına əməl olunma dərəcəsi;
4. İşsizlik səviyyəsi;
5. Ailə həyatının rahatlığı;
6. İqlim şəraiti;
7. Siyasi sabitlik və təhlükəsizlik;
8. Gender bərabərliyinin ifadə dərəcəsi;
9. İctimai həyatın inkişaf səviyyəsi...arzuolunan durumda olmayacaq. Və bu da dövlətin beynəlxalq aləmdə nüfuzuna ciddi zərbə olacaq.
Rüşvət və korropsiya körpələri öldürür, ahılları ehtiyac içində, aztəminatlı ailələri dilənçi durumunda yaşadır. Rüşvət və korrupsiya Konstitusiyanın ən ülvi niyyətlərindən birini- ədalətli iqtisadi və sosial qaydalara uyğun olaraq hamının layiqli həyat səviyyəsini təmin etmək niyyətinin üstündən xətt çəkir. Azərbaycan xalqının haqq etdiyi layiqli həyat yaşamasına mane olur, rüşvət və korrupsiya. Rüşvət və korrupsiyanın mövcudluğunda sosial ədalətdən danışmaq sadəcə, absurd bir şeydir.